• Facebook Paylaşım İkonu
  • Twitter Paylaşım İkonu
  • Youtube Videomuzu İzleme İkonu

 

UYGULAMA USULLERİ

 

 

 

* Taşların fayans harcıyla yapıştıracağı yüzey kısmen de olsa boyadan kazımak suretiyle arındırılmalıdır ve temiz olmalıdır.

 

* Harç hem fileli taşların arkasına hem de uygulanacak yüzeye sürülmelidir.

 

* Fleksli (Flex) fayans harcı kullanmak şart olmamakla birlikte en mükemmel ve uzun ömürlü yapışmayı sağlar. Piyasada 15-20 TLye 25 kg.lik kağıt torbalarda bulunabilir. Daha çok fayans bayileri satarlar. Her bir torba, 4-5 m2 taş döşer. Benim tercihim siyah ve siyaha yakın renklerde taş kullanılmayacaksa Kalekim marka standart fayans harcı olur. Beyaz harç daha temiz işçilik çıkarır. Siyah veya koyu gri mermer patlatma döşenecekse siyah fayans harcı alınmalıdır. Müşterilerimiz olan dış cephe kaplamacıları, müteahhitler, fayans bayileri (aynı zamanda bizim bayilerimiz), ince iş taşeronları çoğunlukla standart fayans harcı ile malzemelerimizi uygularlar.

 

* Güneş vuran yüzeylere yapıştırılacaksa, yüzey önce az su ile tamamen ıslatılır. Yoksa harcın suyunu duvar emer ve sağlıklı bir yapışma sağlanamaz. Bu kural fayans döşemesinde ve diğer cephe kaplamalarının döşenmesinde de geçerlidir. (fileli taşların arkasına da harç sürmeyi unutmayınız).